top of page

ÁJURVÉDA PRO ŽIVOT

IMG_2012_03_04_3073.jpg

Kateřina Podlešáková původně vystudovala biochemii s doktorátem zaměřeným na rostlinou fyziologii, konkrétně na biologicky aktivní látky v rostlinách. V rámci ročního studijního pobytu v USA se poprvé setkala s jógou, která jí pomáhala zvládnout dlouhé odloučení od rodiny a od přátel.

Následně zjistila, že jóga je mnohem víc než jen fyzické cvičení a celý tento propracovaný systém ji začal hluboce zajímat. Rekvalifikovala se na jógového učitele III. a II. stupně a za své důležité učitele považuje Mílu Savitrí Mrnuštíkovou, která jí poprvé ukázala jiný aspekt jógy než ten „fyzický“, Jiří Hájek její pak duchovní rozměr. U indického učitele Deepak Kumara pak pronikala do mocného kouzla pránajámy. Momentálně se věnuje studiu terapeutické jógy ve Studiu Akáša v Praze.

Jak pronikala hlouběji do filozofie jógy, začala se přirozeně ptát, co je pro její tělo zdravé, jak ho živit? Proč není každá jógová technika vhodná kdykoliv pro každého? Proč určité byliny na stejný problém někomu prospívají a jiný na ně nereaguje? A zde vede cesta přirozeně k ájurvédě. Vystudovala tříletý obor „Ájurvédský terapeut“ v Ájurvédské Gurukule pod vedením MUDr. Martiny Ziskové. Studium bylo završeno klinickým studijním pobytem na ájurvédské klinice Gomatek v Goa (Indie).

Jejím cílem je zpřístupnit tento tisíci let prověřený lékařský systém (který je mimochodem překvapivě vědecký) všem, které by zajímal. Každá cesta začíná malými kroky a stejně tak ájurvéda je založena na každodenních „maličkostech“, co a jak jíte, kdy a jak spíte, s kým se stýkáte, jak hospodaříte s vaší energií (a časem), čím krmíte nejen vaše tělo ale i vaše smysly a mysl…

Domů: About

ÁJURVÉDSKÉ TERAPIE

20200529IMG_4090.jpg

ÁJURVÉDSKÁ KONZULTACE

V rámci konzultace zhodnotíme vaše individuální nastavení (váta, pitta, kapha) a pokusíme se zasadit vaše problémy do tohoto kontextu. Pomůže nám v tom diagnostika z jazyka, nehtů a pulzu a specifické otázky. Na vaše problémy pak budeme cílit změnou životního stylu, stravy, dobře voleným kořením a bylinami, dále pak specifickými ájurvédskými terapiemi jako je marma, abhyanga, nasya, netra basti atd. Než však začneme jakoukoliv spolupráci, je třeba si uvědomit, že ájurvéda není žádná zázračná rychlá náprava. Je to především lékařský systém, jež má své zákonitosti a pravidla a bude od vás s největší pravděpodobností vyžadovat určité změny. V rámci osobní konzultace je nutné dopředu vyplnit dotazník, který vám bude na požádání zaslán.

20200529IMG_3934.jpg

ABHYANGA- ÁJURVÉDSKÁ MASÁŽ

Abhyanga je pro své účinky nazývaná královskou masáží. Jedná se o olejovou masáž celého těla (včetně břicha, hlavy a obličeje). Odplavuje toxiny z těla a znovu nastoluje harmonii a rovnováhu mysli i těla. Posiluje nervový a imunitní systém, zklidňuje a odstraňuje poruchy spánku, napětí, a úzkosti. Terapeuticky se využívá při léčbě artritidy, kolísavého krevního tlaku, astmatu a degenerativních onemocněních pohybového aparátu. Efektivně působí na šlachy a vazy, neboť odstraňuje blokace v těle. Podporuje kloubní flexibilitu, stimuluje činnost jednotlivých životně důležitých orgánů a harmonizuje hormonální systém. Není vhodná pro lidí se slabým trávením, vysokou ámou a kaphou (tyto faktory budou před masáží zkontrolovány terapeutem, který si vymezuje právo masáž odmítnout, pokud shledá, že není z nějakého důvodu pro daného jedince vhodná.)

20200529IMG_3952.jpg

MARMOVÁ TERAPIE

Marmová terapie je integrální částí ájurvédské terapie, pracuje s tzv. marmáni, což jsou speciální místa na těle s velkou citlivostí. Lehká stimulace těchto bodů navozuje fyzickou a psychickou pohodu, otvírá energetické kanály a správný tok prány (životní energie/síly) v těle. Je možné provést marmovou terapii na obecné bázi (postupnou stimulací všech 107 marem), doporučuje se pro celkové navození rovnováhy, když klient netrpí žádnými konkrétními problémy. Při výskytu specifických problému (zejména fyzických problémů způsobených psychologickými faktory) se doporučuje stimulace vybraných marem specifickými oleji se zaměřením na léčbu daného problému, v tomto případě je předem nutná konzultace.

20200529IMG_3939.jpg

PINDA SVEDA

Masáž nazývaná perlou mezi masážemi je prováděná horkými měšci naplněnými směsí rýže, bylin a koření připravených klientovi přímo na míru. Terapie pomáhá v závislosti na použitých substancích k odstranění zatuhnutí, napětí a tlaku nebo naopak při vyčerpání, podvýživě a únavě. Bylinné měšce jsou nahřívány v oleji (či teplém mléce) a pomocí speciálních pohybů se s nimi ošetřuje celé tělo. Vzhledem k síle této terapie, jejímu hlubokému účinku a možnosti přesného zacílení (díky výběru náplní do masírovacích měšců) je nutná předchozí konzultace.

20200529IMG_3887.jpg

SHIRODHARA

Jedná se o velmi jemnou relaxační terapii, která spočívá v pomalém nalévání oleje na čelo klienta. Jedná se o jednu z nejúčinnějších terapií pro zvýšenou vátu (úleva od stresu, úzkosti, napětí, nespavosti a neurologických problémů). Dále se používá při alergických rhinitidách, šednutí a padání vlasů. Doporučena po předchozí konzultaci.

20200529IMG_4051.jpg

KATI / NABHI / HRDAYA BASTI

Lokální svedana (prohřátí) a snehana (promazání) oblasti beder, srdce, kolen či břicha prováděná pro specifické problémy s bedry, menstruačními a srdečními problémy, artróze či bolesti kolen. Po basti následuje masáž nahřívané části. Doporučeno po předchozí konzultaci.

20200529IMG_4054.jpg

PADAABHYANGA

Velmi relaxační masáž chodidel zjemňuje pokožku nohou, zabraňuje nadměrnému vysychání a tvrdnutí kůže chodidel, stimuluje krevní oběh, působí jako prevence křečových žil, snižuje otoky. Chodidla jsou přímo spojena s pittou (elementem ohně) a velmi se hodí po psychicky vyčerpávajícím dni pro dobrý spánek.

Domů: Classes
20200529IMG_4027.jpg

ÁJURVÉDA

Slovo ájurvéda pochází ze sanskrtu a v překladu znamená „vědění o životě“. Jedná se o vůbec nejstarší celostní lékařský systém, jehož počátky jsou datované kolem 3000 let před Kristem. Nejprve byla ájurvéda přenášena výhradně z učitele na žáka, posléze dochází k jejímu písemnému záznamu. Prvním spisem o ájurvédském lékařství je Čaraka samhíta, následuje spis o ájurvédské chirurgii (Sušruta samhíta) a Aštanga hrdaja, která je kompilací předchozích 2 děl. Z původního Pakistánu a následně oblasti kolem řeky Gangy se postupně védská moudrost šíří do Starověkého Řecka, na Střední východ, Číny a Egypta, kde se mísí s místními tradicemi.

V roce 1978 uznává Světová zdravotnická organizace (WHO) ájurvédu za holistickou lékařskou vědu, která je praktikována a používána po staletí v Indii a v posledních desetiletích se stává globální díky její kvalitativní síle, zásadním elementům zdraví a důležitým přístupům pro stálé fungování v životě. Je fascinující, že tento systém stále stojí na stejných základech, které se s časem nemění a jsou poplatné každé době, což ukazuje na robustnost a univerzálnost tohoto systému.

Zdraví není v ájurvédě definováno jako pouhá absence nemoci, ale jako dokonalá rovnováha těla a mysli, kdy je duše naplněna klidem a láskou. Dále zdůrazňuje individualitu každého jedince na základě převládajících elementů (země, vody, ohně, vzduchu a éteru) v těle a mysli. Odchýlení od této rovnováhy se děje ze tří příčin a důsledkem je nemoc. První příčinou je chybné používání smyslů např. jejich nadměrnou stimulací sdělovacími prostředky. Druhou příčinou narušení elementů je nesprávné používání těla, mysli a řeči, sem patří přejídání se, špatné stravovací návyky vzhledem k přirozenosti jedince a další. Třetí příčinou je opotřebení časem.

Léčba v ájurvédě nespočívá v ničem jiném, než v opětovném vyrovnání nerovnovážných elementů (dóš) za pomoci úpravy stravy (áhára), životního stylu (vihára) a případném odstranění nečistot (ámy) z těla. Mnohdy však nemoc může vyjádřením i nehmotných pocitů, myšlenek a tužeb, což je při terapii taktéž zohledněno.

Závěrem je třeba zdůraznit, že ájurvéda je především systém preventivní, neb „moudrý jest ten, který nemocem předchází“. Ájurvéda se liší od klasické medicíny zejména tím, že neléčí nemoc, ale člověka, který nemoc má (tudíž různí lidé se stejnou nemocí mohou mít odlišnou léčbu), vždy se snaží odstranit příčinu a vyžaduje aktivní spoluúčast pacienta. Samotné nemoci jsou v ájurvédě klasifikovány podle závažnosti do čtyřech kategorií, přičemž některé jsou označovány jako neléčitelné, neb jak říká moudrý doktor Lad „ani Bůh nemůže porušovat fyzikální zákony“, pokud je však v člověku vůle a chuť žít ájurvéda vždy léčí.

Domů: Welcome

Válecí jóga

Není třeba se na józe sedřít, většina z nás je sedřená dost. Potřebujem se naopak vyživit a pořádně nadechnout, proto vám nabízím každou neděli v 17:15 lekci "válecí jógy" zaměřenou na relaxaci a volné spočinutí v dechu a sobě samém.

Kumar_edited.jpg
Domů: Quote
No upcoming events at the moment
Domů: Events

KONTAKT

Bělkovice Lašťany 339

776350277

Thanks for submitting!

Domů: Contact
bottom of page